تعميرات ساختمان تعميرات ساختمان .

تعميرات ساختمان

دلايل نياز به تعميرات ساختمان

پس از گذشت چندين سال از عمر ساختمانها معمولا پوسيدگي هايي در لوله ها اتفاق مي افتد كه مالك ساختمان مجبور به تعويض لوله كشي ها مي شود.اما گاهي براي تعميرات ساختمان برخي مي خواهند تغييراتي در ظاهر خانه ايجاد كنند كه به دليل تغييرات در سقفهاي كاذب و براي زيبايي و استفاده از نور مخفي اين تغييرات را انجام مي دهند.

در گذشته استفاده از لوله هاي فلزي متداول بود.اما متاسفانه به دليل عدم عايق مناسب لوله هاي فلزي معمولا بعد از 5 تا 10 سال پوسيدگي ها موجب نشت آب و خرابيهايي در آپارتمان مي شد.از طرفي عمر مفيد لوله هاي فلزي طولاني نبود.بعد از گذشت چندين سال لوله هاي پلاستيكي جايگزين شدند.اين لوله ها كه به لوله سبز معروف شدند تحولي در زمينه لوله كشي ساختمان ،ايجاد كردند.اما لوله هاي پلاستيكي معايبي داشتند.از جمله اين معايب مي توان به فرسودگي آنها در هنگام استفاده در تآب گرم شوفاژها كه دما زياد است اشاره كرد.

پس از گذشت چندين سال از به بازار آمدن لوله هاي پلاستيكي اوليه،لوله هاي پلاستيكي 5 لايه وارد صنعت ساختمان شدند.اين لوله هاي 5 لايه در صورتي كه به صورت صحيح اجرا شوند عمري بين 50 تا 100 سال دارند.اما قيمت اين لوله ها نسبتا بالاتر است.همچنين اتصالات مورد استفاده براي تعميرات ساختمان ،قيمت بسيار بالاتري نسبت به اتصالات لوله هاي پلاستيكي معمولي دارند.

در لوله هاي 5 لايه اتلاف گرما به ميزان كمي اتفاق مي افتد.از طرفي انتقال حرارتي بسيار بالا و با كيفيت مطلوب صورت مي گيرد.يكي از موارد برتري اين لوله ها نسبت به لوله هاي پلاستيكي عدم نفوذ اكسيژن هوا از بيرون لوله به داخل لوله است.همچنين سطح پليمري آن باعث مي شود واكنش با مواد شيميايي اتفاق نيفتد.

با توجه به هزينه هاي بالاي تخريب و نوسازي،امروزه تعميرات ساختمان در ايران جايگاه ويژه اي پيدا كرده است.در بيشتر كشورها استفاده از ديوارهاي پيش ساخته كه درآنها چاي لوله هاي برق و تاسيسات از قبل پيش بيني و تعبيه شده است رواج دارد كه هم سرعت كار را بالا مي برد و هم در حين ساير تعميرات ساختمان ،احتمال آسيب ديدگي كاهش مي يابد و تغييرات پس از گذشت چند سال و نياز به تعمير ساده ت خواهد بود.اما متاسفانه در ايران همچنان استفاده از سيستم سنتي ديوار چيني با آچر متداول است و پس از ديوارچيني و اجراي گچ و خاك تازه بخشي از ديوارها تخريب مي شود و جاي لولهاي برق و تاسيسات را ايجاد مي كنند.

به همين دليل نكته اي كه در اجري برق ساختمان  و استفاده از لوله هاي تاسيسات مهم است اين است كه سعي شود از سقف كاذب استفاده شود و لوله هاي برق و تاسيسات را از آنها عبور دهند تا زماني كه به تعميرات نياز مي شود بتوان به سادگي به آنها دسترسي داشت.

پيش از اين استفاده از سقفهاي كاذب با رابيتس و ميلگرد در ايران بسيار متداول بود.اما اين روش هم زمان بر است و هم در صورتي كه تاسيسات مشكلي داشته باشد نياز به كندن كل سقف كاذب است تا به لوله هاي برق و تاسيسات دسترسي پيدا شود.

اما چند سال است استفادده از سيتم سقف كاذب گچي كه نوع معروف آن كناف است بسيار رايج شده است.حتي امروزه بسياري از ديوارها نيز از نوع گچي است.اين روش سرعت بالايي دارد و نياز به گچ كاري نيز ندارد.در اين روش به دليل استفاده از تايلها امكان دسترسي به لوله ها و سيم كشي ساختمان نيز افزايش مي يابد.

همچنين استفاده از لوله هاي برق با كيفيت در بالا بردن عمرمفيد تاسياست برقي ساختمان بسيار موثر است.از طرفي اجراي صحيح و عدم آسيب زدن به لوله ها در زمان ساخت بسيار موثر است.

در زمينه تاسيسات برقي بايد داخل هر واحد كنتور جداگانه داخلي استفاده شود كه متشكل از چند فيوز باشد تا استفاده از آن به ويژه هنگام تعميرات آسان باشد.

براي استفاده بهينه از انرژي در هنگام لوله كشي بايد عايق بندي مناسب انجام شود.همچنين در زماني كه موتورخانه كار مي شود عايقكاري مورد نياز انجام شود تا از هدر رفت انرژي جلوگيري شود.به ويژه در عايق كردن لوله هاي موتورخانه كه به سمت بيرون ساختمان مي رود بايد دقت كافي به خرج داد.البته استفاده از پكيج در آپارتمانها بسيار مناسب است.به دليل اينكه در زمان خرابي موتورخانه تمامي واحدها با موضوع درگير مي شوند.اما زماني كه هر واحد پكيج جداگانه دارد در صورت بروز مشكل فقط همان واحد مشكل پيدا مي كند و ساير واحدها دردسري ندارند.

استفاده از لامپهاي كم مصرف نيز در ساختمانهاي امروزي جايگاه ويژه اي پيدا كرده است.و توصيه مي شود با استفاده از اين لامپها هم در زمان تابستان گرماي كمتري توليد شود تا حرارت آن اذيت كننده نباشد و هم از اتلاف انرژي جلوگيري شود.

در هنگام ساخت و ساز و يا بازسازي علاوه بر استفاده از مواد و مصالح مرغوب استفاده از نيروي متخصص در زمينه برق و تاسيسات نقش مهمي در افزايش كارايي سيستم برق و مكانيكي دارد كه تا چند سال خيال مالكين را از عملكرد مناسب تاسيساتشان راحت مي كند.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۱ دى ۱۳۹۶ساعت: ۰۴:۱۲:۳۵ توسط:sanaz موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :